Zvu vás do našeho sdíleného ateliéru v Brně, na Solniční 12.
Ke shlédnutí budou díla Soni Hlavové, Borise Homoly, Katky a Libora Janouchových, Hany Parolkové, Jana Valer a Katky Žůrkové.
Rád vás uvidím.
Zvu vás do našeho sdíleného ateliéru v Brně, na Solniční 12.
Ke shlédnutí budou díla Soni Hlavové, Borise Homoly, Katky a Libora Janouchových, Hany Parolkové, Jana Valer a Katky Žůrkové.
Rád vás uvidím.
Výstava v Moravské galerii http://moravska-galerie.cz/moravska-galerie/vystavy-a-program/aktualni-vystavy/2015/jan-svoboda.aspx
Tedy, po jejím shlédnutí nechci být fotograf, stejně jako pan Svoboda... Naprostá krása. Obyčejné "věci" povýšené - bicykl, zeď, tyč, vejce, hřebík na zdi, okna. Stůl prostřený lněným plátnem a najednou atmosféra jako v chrámu. Milostné odpoledne - vlasy a šíje ženy na prostěradle a v tom všechna krása, vášeň a intimita dvou, lenivost nadčasového splynutí, pouhé bytí, když není kam spěchat, pouze zažít se. Jsem dojat a naplněn. Teoreticky navazoval na Sudka. Ale k čertu s teoriemi. Zježené vlasy v zátylku jsou pro mne svědky. A tak bylo i s fotografiemi páně Sudka. Je tolik nádery na světě. Běžte se podívat. Stojí to za to.
M. Tichý - Ženy a ženy
Mě zklamala. Nikoliv díly M. Tichého. Čekal jsem jen více jeho prací a širší záběr. Takto výstava spíše působila dojmem, že se galerie rozhodla vsadit na jeho jméno v souvislosti s očekávanými návštěvami zahraničních turistů o prázdninách.
Co se jeho díla týká, osobně spíše preferuji jeho kresby než malby a fotografie. Výstava mi navzdory výše uvedenému - přece jen přinesla zajímavé zjištění. Totiž v raných kresbách je více poetiky - obdiv k ženě, linky vyjadřují nadšení z jejích křivek - jsou něžné a plné citu. V pozdějších ženy vulgarizuje na úroveň prostitutek. Na první pohledem jsem měl dojem, že právě ty druhé jmenované jsou dřívější práce, protože se úplně ztrácí právě ono prožívání tvarů, mizí proporčnost, experimentování s kompozicí, výrazem ... Proč tomu tak je? Nevím. Můžu se jen domnívat, že se možná projevovalo jeho zklamání, nihilismus (tak zřejmý například v dokumentu "Worldstar" Nataši von Kopp), vliv chlastu ... ?
Z. Rossmann - Horizonty modernismu
Mě naopak nadchla. Tedy byl jsem nadšený z typografické a grafické práce autora. Baví mě její minimalismus a čistota. Zůstává více "prázdného" místa na papíře a tím spíše se neztrácí informace. Vlastně mi celé jeho pojetí přišlo hodně současné. Nebo spíše v současnosti opět tíhneme ke stejnému pojetí ... (možná to není dobrá paralela, ale např. nové Windows 10 mají ve své grafice ikon atd. absolutně minimální čisté pojetí. To stejné se týká i třeba právě squarespace.com - web těchto stránek). Méně povzbudivé už bylo vidět plakáty vyzývající k práci v Říši za okupace nebo k budování socialismu. Vždycky to ve mně vyvolává otázky o morálce, konzistenci názorů autora ... aniž bych odsuzoval. Měl zahodit svůj talent a možnost tvořit? Nezaplatil by za odmítnutí zakázky příliš vysokou cenu? Co bych dělal já?
Je zábavné pozorovat vlastní tvůrčí proces. Poslední obraz vznikl vlastně "jen" z chuti pořádnými, ostrými tahy štětce zaplnit bílou plochu plátna. Ani jsem netušil, co na něm vznikne. A najednou, kde se vzala, tu se vzala, objevila se tvář. Indiánská, protože červená a ostře řezaná a s péry na hlavě. Byl to chlap a chyběla mu ženská. Ona tam vlastně celou dobu byla, jenom bylo potřeba ji z čar vyloupnout, objevit. Vlk/pes už tam byl taky. A bylo vymalováno. Co jsem to vlastně vytvořil? Interpretací nechci urážet vlastní pohled diváka. Ale pro mě je to výraz mého nevědomí, vnitřního já ...
Hi. I like to invite you to my recent exhibition. It is here http://www.owlstand.com/exhibition/room/bedda2ba-9a90-4929-8cb9-7105974d3911. Enjoy it!
Růžová! Růžová si o obraz řekla sama. Chtěla pojmout co nejvíc plochy, chtěla rázné tahy a oblé tvary. Potom si ještě řekla o modrou a žlutou. Bílá už tam byla.... Ale vadilo mi, že se tam už nějako moc rozvaluje. Bezbřeze, rozbředle. A že to není ono. Tak jsem jí vnutil černou (trochu sraženou červenou). Bránila se. Musel jsem použít co největší dynamiku, ubírat z ní víc a víc, kašlat na stékání... Pořád jsem růžovku respektoval, ale chtěl jsem harmonii. Něco by jí chybělo, obrazu by něco chybělo. Ve výsledku tam je, aspoň pro mne. Haromonie. Trochu nehorázná, ale je.
Dynamika. O tu mi jde nejvíc. Je to můj "problém" jak napsal V. Kokolia (Slovník Grafiky 2). Energie, síla. Nemusí být nutně v prudkosti tahu. Může to být dynamika linky, dynamika barev nebo jejich kombinace. Může to být síla větve stromu (zdá se, že je jen tak "je", ale zkus ji natáhnou a pustit! udělá ti modráka, když jí budeš stát v cestě)
Dost dlouhou dobu jsem uskakoval a schovával se mu, problému. Občas experimentoval, občas se snažil zalíbit (ano a sere mě to). Ale tímto obrazem chci říct: DOST! Od teď si řeším svůj problém.
... je obraz, který vznikl jako experiment. Zkoušel jsem přenést na plátno fotografii. Jde to udělat několika způsoby, já jsem zvolil médium do akrylových barev a tisk z laserové tiskárny
Výborná zábava! Totiž jak industriální atmosféra staré ostravské hutě, tak hraní si s přenosem na plátno a následným malováním. Fotografie se nepřenesla úplně dokonale, což mi vyhovovalo. Přiblížil jsem se tak pocitu, který mám ze starého železa, zašlých konstrukcí, opuštěnýh budov a strojů. Vlastně i v době fungování továrny byla její poetika dost surová.
Nakonec tímto způsobem vzniklo několik dalších pláten, které budu postupně publikovat.
Malá ochutnávka ještě nedokončeného:
Nude 1
o malování, inspiraci, Krnově, biologii a snech ...
Jana Žáčková mě pozvala do studia Rádia R k rozhovoru ve svém pořadu Because I´m happy.
Výborná, pozitivní zkušenost. Bavili jsme se spíš jak někde u piva (v dobrém slova smyslu), než nějak oficiálně. Nervozita mě opustila celkem brzo a rozhovor pěkně plynul... A snad to bylo vtipné a odlehčené.
Kdyby jste se taky chtěli zaposlouchat, tak tady je záznam pořadu:
in the meadows II/ v lukách II
obraz na zdi akademického klubu ESF MU Brno/the painting on the wall of Academical club of ESF Masaryk University Brno
Obraz vznikl na zakázku do výše uvedeného prostoru. Díky ing. arch. J. Vítkovi, který prostor navrhoval.
Bylo to nakonec i na jeho popud zmixovat témata ze dvou obrazů z poslední doby - V lukách a Konstrukce krajiny. Líbí se mi kontrast mezi uvolněnými tahy štětce a přísnou geometrií. Asi podobně vnímám i náš vztah ke krajině - na jedné straně svoboda tvarů, barev, atd. a přitom neustálé vnášení naších systémů, konstrukcí, osazování a osídlování krajiny.
Odráží to i můj vlastní vnitřní konflikt - na jedné straně tíhnu k chaosu až anarchii, nesvázanosti a na stranu druhou vnímá potřebu řádu. Někdy převažuje ono či druhé, občas se objeví vzácná rovnováha....
Nové obrazy. Plný štětec, rozteklé barvy a postavy jakoby v mlhách. Jemné odstíny a neurčitost. Asi důsledek vlastního hledání. Jistota je nejistá a vše je otevřené. Jenom těch cest je možná až mnoho. A přitom mám často pocit, že přešlapuji na místě...
další z poslední doby zde: